W dzisiejszym samouczku przedstawię Wam ciekawy wzór wiązany z samych węzłów płaskich. W jednej z książek nazwany jest on wzorem pajęczynowym i tak będę go nazywać.
Aby wykonać ten wzór będzie nam potrzebna wiedza z samouczka pierwszego, mówiącego, jak rozpocząć formę makramową i samouczka drugiego, w którym opisuję, jak zrobić węzeł płaski.
Zaczynamy!
rys. 1 |
1. Rozpoczynamy od przytwierdzenia do bazy 6 kawałków sznurka. W ten sposób uzyskujemy 12 sznurków do pracy.
rys. 2 |
2. Grupujemy sznurki po 4. Mamy 3 grupki i z każdej tworzymy podwójny węzeł płaski. W ten sposób utworzyliśmy 3 węzły płaskie. Pierwszy ze sznurków 1,2,3,4. Drugi ze sznurków 5,6,7,8. Trzeci ze sznurków 9,10,11,12
Sznurkami wiodącymi są tu 2,3,6,7, 10,11. pozostałe sznurki to sznurki robocze.
rys. 3 |
3. Następnie zaplatamy drugi rząd węzłów płaskich. W tym rzędzie pomijamy 1 i 2 oraz 11 i 12 sznurek.
Ze sznurków 3,4,5,6 tworzymy jeden węzeł płaski, a ze sznurków 7,8,9,10 drugi.
Sznurkami wiodącymi są tu 4,5,8,9, zaś roboczymi 3,6,7,10. Mamy 4 sznurki, z którymi w tym kroku nic nie robimy. Są to 1,2,11,12.
rys. 4 |
4. Kolejne rzędy wykonujemy powtarzając na zmianę krok 2 (na rys 4) i 3, aż do uzyskania pożądanej długości naszej robótki.
Możemy zauważyć, że w kolejnych krokach sznurki wiodące stają się roboczymi, a robocze wiodącymi
rys. 5 |
5. Podczas wykonywania wzoru pajęczynowego należny pamiętać, by zachować takie same odległości między każdym z podwójnych węzłów płaskich.
Trzeba też zwrócić uwagę, by węzły wiązać ciasno, tak, by nie rozwiązały się w trakcie użytkowania.
Przykłady
Korzystając z tego wzoru można zrobić wiele różnych przedmiotów. Może to być pasek, szal, torebka, bransoletka i co tylko uda się jeszcze wymyślić :)
Jako przykład wykorzystania tego wzoru mogę pokazać Wam następujące z moich prac. Zdjęcia to linki do postów, w których umieściłam więcej informacji o pracach.
1. Tu wykorzystałam wzór pajęczynowy z 8 sznurkami.
2. Tutaj nieco zmodyfikowałam ten wzór. Usunęłam przedostatnie sznurki z obu stron.
3. A w tym projekcie wzór pajęczynowy wykorzystałam, by rozszerzyć kolię na boki.
I jak Wam się podoba takie wykorzystanie węzła płaskiego? Mi wzór pajęczynowy bardzo przypadł do gustu. Nadaje pracom dużo uroku i lekkości.
Jeżeli udało Wam się coś wypleść tym wzorem, zapraszam do podzielenia się swoja pracą przez żabkę poniżej. Żabka stworzy pod tym postem zdjęcie z Waszą pracą prowadzącą do waszego posta z nią.
Bardzo, bardzo lubię te Twoje czwartkowe samouczki :) Makrama pięknie wygląda i ciągle kusi, żeby spróbować, tylko czemu te piekielne sznurki tak się plączą?! :)
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło :) Mam nadzieję skusić jak najwięcej osób!
UsuńCo do sznureczków, moim zdaniem to złośliwość rzeczy martwych ;)